۱۳۸۳/۰۹/۱۸

چند توصیه در مورد بورس

اگر میخواهید در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری کنید و سهام شرکتی را خریداری نمایید باید به این شاخصها توجه کنید:
گزارش معاملات روزانه: در این گزارش درصد سهام و حجم معامله شده یک شرکت به کل بازار و محاسبه ارزش روز بازار و نسبتهای معاملاتی مختلف از جمله گزارشات فرعی و مهمی محسوب میشوند که برای تحلیل آنچه در تاریخ مورد نظر یا در محدوده زمانی معین شده اتفاق افتاده است اهمیت دارد.

اطلاعات مجامع عادی: در این زمینه نیز ارائه گزارش نسبتهای مالی ، تهیه نسبتهای بازدهی نظیر نسبت تقسیم سود (PO) ، نسبت سود آوری (E/P) ، نسبت قیمت بر درآمد(P/E)، و همچنین بررسی روند تغییر EPS های پیش بینی شده و مقایسه آنها با سودهای محقق شده هر سهم ، از جمله موارد مهمی است که میتواند برای تحلیل داده ها مورد استفاده قرار گیرد.

گزارش بازدهی: از دیگر گزارشات با اهمیتی که در تصمیم گیری ها نقش موثری ایفا میکند گزارش روند بازدهی گذشته و پیش بینی بازدهی برای آینده یک شرکت در مقایسه با سایر شرکتهاست.

گزارش تولید و فروش و اطلاعات میان دوره ای: تمامی گزارشاتی که در این زمینه منتظر میشود حاوی اطلاعات بسیار مهمی است که میتواند چشم انداز شرکت را برای شما مشخص نماید.

۴ نظر:

ناشناس گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
ناشناس گفت...

كسي مي تواند ادعاي آشنايي با شش سيگما را داشته باشد كه spc,msa.doe.fmea.qfd با مباحثي همچون آشنايي كامل داشته باشد. در مورد شما كه رشته مديريت خوانده ايد گمان نمي كنم كه با مباحث فوق بخصوص سه مبحث اول آشنايي چنداني داشته باشيد. البته افراد مدعي دانستن شش سيگما مانند شما زيادند.

Alireza Mojahedi گفت...

در پاسخ به دوست ناشناسی که خیلی راحت در مورد من اظهار نظر کرده اند باید عرض کنم که:
متاسفانه بر خلاف تصور شما بیشتر کسانی که از شش سیگما میدانند فارغ التحصیلان رشته مدیریت صنعتی هستند. بخصوص اگر در رده مدیریت شرکتها و یا واحدهای بهبود مستمر فعال باشند.
و اما در مورد خودم. من دوره کوتاه مدت شش سیگا را در موسسه توف گذرانده ام و علاوه بر آن کمر بند سبزم را از دانشگاه موتورولای امارات دریافت کرده ام. با مباحثی که شاید اسمش را شنیده اید به خوبی آشنا هستم و اولین کتاب در زمینه شش سیگا را که ترجمه ای است از یکی از کتب موسسه مک گروهیل به زودی در ایران منتشر خواهم کرد.
خیلی خوشحال میشوم اگر دانش خودتان را از طریق این وبلاگ در اختیار دیگران قرار دهید

ناشناس گفت...

من فرید هلالات تحلیلگر بورس در روزنامه ابرار اقتصادی و مسئول صفحه ۱۵ (تحلیل تکنیکال) این روزنامه هستم. این وبلاگ به جهت خدمتی ناچیز به دوستان و فعالان بازار سهام ایجاد شده است. امیدوارم تحلیل های من بتونه به سودآوری بیشتر شما عزیزان کمک کنه...

وبلاگ من: http://stock-analysis.blogfa.com